Mobilizace ČSR

V roce 1938 se národ připravoval na oslavy dvacátého výročí vzniku republiky Československé.
Již 12.března 1938 ovšem Hitler připojuje Rakousko k nacistické třetí říši a čs.armáda reaguje postupným povoláváním specialistů.
Situace dále vrcholí v květnu ,kdy vláda po naléhání čs.generálního štábu vyhlašuje 20.května 1938 mimořádná opatření spočívající v povolání jednoho ročníku záloh a příslušníku speciálních zbraní.
Tato tzv.částečná mobilizace umožnila čs.armádě odhalit nedostatky v nástupovém plánu a také překvapila samotného Hitlera, který až do konce srpna již nepodniká žádné další akce.

Přichází ovšem září a Hitler se rozhoduje uskutečnit plán "Grun" jehož provedení má být uskutečněno rychlostí blesku s momentem překvapení, kdy německá armáda má během dvou až tří dní prorazit čs.obranu a u hranic s německem se ozývají první výstřely, jsou také první padlí a ranění.
V noci z 23 na 24 září 1938 vyhlašuje prezident Beneš mobilizaci, která znamená pro Hitlera konec ústupků a německému útlaku.
Samotnou mobilizaci lidé v Československu víta, protože věřili, že odvrátí útok německé armády a v pohraničí čs.armáda nastolí opět pořádek.
Celý svět v tu chvíli upřel své pohledy na skvěle probíhající čs.mobilizaci.
Dá se říci, že čs.armáda byla na konci roku 1938 schopná odrazit jakýkoliv útok na čs.území a určitě by v prvních dnech války dokázala být těžkým soupeřem i německé armádě.

Během několika dní čítala čs.armáda přes milion vojáků, kteří měli k dispozici více,jak 800 tisíc pušek, 44 tisíc kulometů,tisíce děl.
Vzdušný prostor měly chránit protiletadlové kanóny a kulomety, na polní letiště byly přemístěny desítky stíhaček včetně Avie B-534.
Úderná část čs.armády měla k dispozici zhruba třistaapadesát lehkých tanků,hlavně LT vz.35.
V pohraničí vojáci hraničářských pluků s pomocí jednotek stráže obrany státu již střežili hranice a na stěnách čs.pevností se objevily nápisy jako "TAK PŘÍSAHÁME ,VYTRVÁME ,NEDÁME SE"
Byl konec září 1938 a čs.vojáci na hranicích (pod útoky freikorpsu) stáli tváří v tvář hitlerovské armádě,jejíž zvěrstva měla nejen evropa teprve poznat.
Veškeré úsilí poté končí přijetím mnichovského diktátu.

Dne 1.října 1938 je Mnichovská partie dohrána,demokracie v evropě dostává mat, Československá vláda pod nátlakem příjímá mnichovský diktát a československá armáda dostává rozkaz opustit pohraničí včetně opevnění.
Čs. armáda nebyla poražena,ale přemožena zradou,která měla zachránit mír v evropě,ve skutečnosti se válka pouze odložila na později.